Léto je v plném proudu a my si užíváme nejvíce teplých dní v roce. Vyrážíme na výlety, dovolené, dlouhé procházky, jezdíme se slunit k vodě, k moři, sportujeme a vydáváme se vstříc novým dobrodružstvím. Je skvělé tyto zážitky sdílet také se svými čtyřnohými přáteli. Proč bychom je přeci nechávali doma? Ne vždy si však naše slunečné aktivity užívají i psi. Proč? Psi snášejí vedra nohem hůř než lidi. Jejich ochlazovací systém funguje zcela jinak. Jen díky naší neinformovanosti, nedomýšlením a podceněním situace je můžeme vystavit obrovskému riziku, které mohou skončit fatálně. Psa v klidu berte všude sebou, jen je nutné si promyslet dopředu situaci, abychom mohli předejít hrozbám a přizpůsobili jim vhodné podmínky. Sepsali jsme pro Vás doporučení, na co si dát v horkých dnech pozor, a jak v případě potřeby podat zvířeti první pomoc.
Přehřátí organismu psa, odborně hypertermie
Tělesná teplota psa je kolem 37,5-39,0 °C. Pokud dojde k přehřátí organismu, je to velmi vážný a bohužel i častý problém, který může skončit smrtí. Nejčastější a nejpodceňovanější příčina přehřátí je fyzická aktivita psa na přímém slunci v horkých dnech.
Přirozený ochlazující proces psa
Zrychlením dýchání a vyplazeným jazykem. Tím spotřebují však hodně kyslíku, proto je vhodné v horkých dnech, aby měl pes vždy přísun čerstvého vzduchu. Psí srst funguje jako izolace, přesně řečeno plní termoregulační funkci. Psi často vyhledávají chladné zákoutí, studené dlaždice nebo si rádi vyhrabou díru v zemi, do které zaboří bříško a třísla.
První pomoc
- Psa přesunuje do stínu, na chladnější místo, kde je dostatek čerstvého vzduchu.
- Hlavu psa položíme trochu víš, než je úroveň těla (hrozí otok mozku).
- Psa chladíme postupně, nikdy ho neponoříme do studené vody!!!!!
- Psovi schladíme nejprve packy čímkoli, co máme po ruce. Ideálně vlažnou vodou, mokrý ručníkem, ledem, zmrzlinou
- Psa jemně poléváme vlažnou vodou v oblasti bříška a třísel
- Pokud je při vědomí, podáváme postupně menší množství vody. Nikdy psovi nedáme větší množství vody, nejspíš vodu vyzvrátil => dehydratace
- Po shlazení a stabilizaci kontaktujte veterináře
Nikdy!
- Psa nezabalujte ani nepřikrývejte mokrým ručníkem/dekou. Narušíte tím odpařování a zvýšíte tím jeho teplotu.
- Nepolévejte psa studenou vodou, ani ho do studené vody neházejte!
- Nepolévejte psovi hlavu ani zátylek.
Doporučujeme Vám
- Procházky přes den zkraťte. Nechte dlouhé procházky v horkých dnech na ráno a večer. Sportovní aktivity vynechte raději úplně.
- Zajistěte psovi dostatek pitné vlažné vody a čerstvého vzduchu. Vždy mějte s sebou na výlet, cesty, delší procházky misku a pitnou vodu. Super je mít i misku v autě.
- Myslete na tlapy! Povrch chodníků, silnic, písků a dlažeb jsou vyšší než teplota vzduchu. Často má pes spálené tlapky.
- Při cestách zvolte vhodný tip náhubku. Náhubek psa musí být volný, aby pes mohl otevřít pusu, dýchat a ochlazovat se.
- Nestříhejte psy s podsadou a drsnou srstí. Snížíte mu schopnost termoregulace.
- Chladící podložky.